Ehdokaslistat

VALITSIJAYHDISTYKSET ja EHDOKKAAT 2018:

                           

Toinen toistaan tarvitsee, TTT                                                                                                                

Nro                     Sukunimi           Etunimi

2                           Hasanen           Juha

3                           Haukijärvi         Erja

4                           Ikonen               Jukka

5                           Kolmisoppi       Jenni

6                           Eskelinen          Jyri

7                           Pöyry                Jukka

                                                         

                                                         

Mikkelin Keskustan seurakuntaväki, Keskustan SKV                                        

                                                         

Nro                     Sukunimi           Etunimi

8                           Haponen          Ulla

9                           Hasanen           Satu

10                        Heikkilä             Anja

11                        Heinikainen      Tiia

12                        Hirvonen           Timo

13                        Karhu                 Sirpa

14                        Karstunen         Aulis

15                        Kauppinen        Mirja

16                        Karppinen         Arja

17                        Kiiski                  Marju

18                        Kuikka               Seija

19                        Kämäräinen     Eila

20                        Leppänen         Eila

21                        Leskinen           Timo

22                        Luukkonen       Lotta

23                        Manninen         Kari

24                        Marttinen         Unto

25                        Onttonen-Savolainen   Anu

26                        Panula-Ontto-Suuronen  Anni

27                        Pekonen            Petri

28                        Pietarila             Vuokko

29                        Pulliainen          Liisa

30                        Ruhanen           Seija-Liisa

31                        Ruuth                Noora

32                        Siitari                 Keijo

33                        Strengell           Janne

34                        Suominen        Raija

35                        Taivalantti        Leena

36                        Tuukkanen      Anne

                                                         

                                                         

Vanhat syntiveljet, Syntiveljet                                                      

                                                         

Nro                     Sukunimi          Etunimi

37                        Tamski              Minttu

38                        Sainio                Antti

39                        Mesiäinen        Klaus

40                        Saari                  Eveliina

41                        Karjalainen       Urpo

42                        Hasanen           Heidi

43                        Valjakka            Monica

44                        Viitanen            Marjaana

45                        Tick                    Roope

46                        Pakarinen         Tiina

47                        Mikkonen         Niko

48                        Vesterinen       Annastiina

49                        Jouhkimo         Laura

50                        Mäenpää          Emma

51                        Lautamäki        Janita

52                        Velling               Nalle

53                        Bolz                   Tiina

                                                         

                                                         

Kirkko keskelle ihmisen arkea, KKA                                             

                                                         

Nro                     Sukunimi           Etunimi

54                        Ervasti               Kalle

55                        Hahtola             Eeva-Riitta

56                        Kangassalo       Saska

57                        Kontinen           Juha

58                        Laukkanen        Asko

59                        Leinonen           Annaliisa

60                        Nousiainen       Jouko

61                        Peura                 Eija

62                        Puhakka            Paavo

63                        Pyrhönen          Hanne

64                        Pöyry                 Raili

65                        Rasola                Nina

66                        Salo-Oksa          Armi

67                        Soininen            Mali

68                        Strömberg        Rauno

69                        Syrjänen            Merja

70                        Valjakka             Anu

71                        Valtola               Oskari

72                        Valtola               Pirkko

73                        Valtonen           Sinikka

74                        Varpunen          Pauliina

75                        Vuori                  Juha

                                                         

                                                         

Koko Kansan Kirkko, KKK                                    

                                                         

Nro                     Sukunimi          Etunimi

76                        Friman               Jose

77                        Grönlund          Reijo

78                        Hokkanen         Marita

79                        Husso                Aki

80                        Hynninen          Jukka

81                        Häkkinen           Jarmo

82                        Härkönen          Sirkka

83                        Korhonen          Arto

84                        Korhonen          Tapani

85                        Lintunen            Sakari

86                        Myyryläinen      Veikko

87                        Paasonen           Arto

88                        Rautiainen         Sari

89                        Rossi                   Jukka

90                        Strengell            Jarno

91                        Taavitsainen     Hannu

92                        Teittinen            Leena

93                        Töyrynen           Kirsi

94                        Ukkonen           Osmo

Kuka tulee valituksi?

Vaalien tulokseen vaikuttavat ehdokaslistan saama yhteinen äänimäärä ja ehdokkaan henkilökohtainen äänimäärä. Vaalin tulos määräytyy kunkin ehdokkaan saaman vertausluvun perusteella. Eri ehdokasryhmät saavat valtuustopaikkoja suhteellisesti saamansa kokonaisäänimäärän mukaan. Vastaava suhteellinen vaalitapa on käytössä myös kunnallisissa ja valtiollisissa vaaleissa.